Geri

İti̇kaf Nedi̇r? Huzur Yolu ( Yildiz Hari̇tasi Ve İti̇kaf )

İtikaf kelime anlamı olarak Arapça’da “Kendini bir konuya verme, bağlanma, konsantre olma, odaklanma demektir. İtikaf İslami literatürdeki karşılığı “Dünyadan el etek çekip bir yere kapanma münzevi bir hayat sürmek” demek.

İtikaf ilk Müslümanlar tarafından Ramazan ayının son iki haftasında kulun kendisini tamamen ibadet ve zikirlerle meşgul etmesi anlamında Kadir Gecesi ihyası amacıyla ele alınmıştır.

NİÇİN İTİKAF YAPILMALI?

Günümüzde insanlar şirk öğretisi olan Hint Mistisizminden çıkan Yoga ile rahatmala yoluna gitmektedir. Oysa İslamın kendisinin çok daha önemli Muvahhit ruhani rahatlama arınma unsuru olan İtikaf vardır ve bu konuda ciddi olarak kafa yorulmamıştır. İtikaflar kulun yenilenmesini sağlarken aynı zamanda güncek zorlu kapitalist hayat şartları içinde nefes almasını sağlayan çok önemli bir konudur. İslamın (Kuran’ın) en çok altını çizdiği konu Fatiha’nın 7 ilkesinden sonra, Bakara Suresiyle beraber gelen uyarı olan “Dünyevileşme” sorunudur. Bu dünyada ve ruhumuzda en başta gelen huzursuzluk nedenidir. Bakara da sembol olarak anlatılan MAL biriktirmek Dünyaya  tapmak olgusu eleştirilir. Müslüman kelime olarak Allah’a teslim oluş demektir buradaki teslimiyet her şeyi Allaha bırakan demek değil Allaha güvenen insan  demektir ve bu güveni boş çıkartmamak önemlidir. İslam inancında asla sürekli olarak Münzevi keşiş veya derviş gibi asalak bir yaşam anlayışı asla yoktur. ( Böyle yaşamak isteyen Ebu Zerr’i Gıffari’yi Peygamber efendimiz sitem ederek uyarmıştır). İslam’da Münzevi bir yaşam değil dönem vardır. Buna da aslında Münzevi değil Allah ile buluşmak onunla randevulaşmak demek daha doğru olur. Yaşadığımız çağda onca iş güç meşguliyet vardır ki Allah ancak zorda darda kalınca akıllara gönüllere gelmektedir. İtikaf senede bir yada birkaç kez yapılmalıdır. İtikaf namaz kadar önemlidir ve İtikaf “Kulun Rabbıyla randevusu” demek olduğunun altı çizilmelidir. Ramazan İtikafı kadar, kişinin kendisine ait ve Yıldız Haritasına göre yapması gereken itikaf da vardır.

NASIL NE ZAMAN İTİKAF YAPILMALI?

Yıldız Haritalarında itikafın zamanını ve nasıl olacağını belirleyen ip ucu vardır. 12. Ev kişinin ruhaniyetini belirtir. 8. Ev de ölüm evidir. Bu iki ev ruhaniyetin zenginleşmesi huzurun bulunması açısından ciddi ip uçları verir insanlara. İtikafın zamanı 12. Evdeki burca göre belirlenir. Hem gün hemde ay olarak hangi zamanda başlamalı ve hangi zamanda bitmeli bunun en önemli ip uçları da buradadır. Ayrıca burada bulunan gezegenler de dualarda bolca olması gereken Esmaların belirlenmesinde ayrıca itikafa başlamadan önce verilmesi gereken sadakaların ip uçları da buradadır. Doğum haritası (Yıldızname ) Analizleri yaptıran insanların huzuru en çok nerede nasıl bulmaları gerekmekte bunun açıklamaları yapılmaktadır. Çünkü huzurun kaçmasına vesile olan unsurlar Plüton Satürn ve sert açılardan yakalanırken yapılması gerekenlerde şeytanın sağ sol ön ve arkadan nasıl yanaştığının açıklanarak öne çıkan namazlar ve dualar surelerin özellikle İTİKAF zamanında eda edilmesi anlaşılması çok büyük bir önem arz etmektedir.

İtikaflarda

 • Asla sosyal medya unsurları kullanılmamalı.
 • Namazlar eksiksiz ve tam kılınmalı.
 • İtikafa başlamadan önce bir sadaka vererek niyetle başlanmalı.
 • Evdekilerle mümkünse asla konuşmamalı veya mecburi durumlarda minimum konuşulmalı. Asla boş konuşma yapılmamalı cep telefonlarından gelen aramalara asla cevap verilmemeli.
 • İtikaf süresi içinde mutlaka belirtilen oruçlar tutulmalı.
 • İtikaf günü gün batımıyla başlamalı gün batımıyla sona ermeli
 • İtikaf başlangıç günü esmalarıyla duaları 12. Evdeki burca ve gezegenlere göre belirlenmeli. Bu esmalara göre dua edilmeli. İtikafta bir köşede zemzem suyu mutlaka durmalı. İtikaf bittiğinde o su Bi İsmi Allah El Basıt Vel Fettah ile içilmeli duadan sonra.
 • Kuran Türkçe mealden İniş Sırasına göre okunmalı (Tavsiyem Muhammed Esed’in Meal tefsiri) yada itikafta Müslüman olan Martin Lings’in Hz Muhammedin Hayatı okunmalı.
 • İtikaf bitiminde son namaz vaktinde şükredilmesi ve “Rabbim canımı benim için en hayırlı olabilecek bir zamanda al, hayırla yaşat hayırla öldür” denmesi önemlidir.
 • İtikaf süresince mümkünse et ve et ürünleri tüketilmemeli yiyecekler olabildiğince hafif bakliyatlar sebze ve meyve olmalı, tatlılardan da kaçınmalı. Asla Kola gb içecekler içilmemeli.
 • İtikafta en önemli konu Allah ile konuşmaktır. Ona kalbini açmak, yaptığı hataları Allaha itiraf etmek ve aynı hataları gözden geçirip bir daha asla yapmamaya söz vermektir. İtikâfta Allah’ın kendisiyle konuşmasını ise Kuran’ın herhangi bir sayfasını rast gele açması da yeterli olacaktır ve bu şekilde diyalog tamamlanacaktır.
 • İtikafta uzun secdelerde Allahla konuşmak çok daha önemlidir. Çünkü kulun Rabbına en yakın olduğu an secde anıdır ve o pozisyonda Allah ile secdede konuşmak çok ama çok önemlidir.
 • Namazlara başlamadan önce 7 defa derin nefes alınması ve bu nefeslerin her birinde Şükretmek dua etmek önemlidir. Nefeste hava asla karına değil akciğerlere gitmelidir.

İlk derin nefeste Rabbim etik dürüst güvenilir bir insan olma çabamda yanımda ol lütfen denmelidir.

İkinci derin nefesten sonra, Rabbim nankör bir kul olmaktan sana sığınırım. Kadirşinas centilmen bir kişilik geliştirmem de yanımda ol lütfen.

Üçüncü Derin Nefeste, Rabbim asla çıkar için iyilik yapmayan bir insan olmama yardım et lütfen. Nefsimin çıkar peşinde olmasından sana sığınırım.

Dördüncü Derin nefeste, Rabbim kendime, aileme, ülkeme etrafıma, sana karşı sorumluluklarımın bilincinde olmayı bana nasip eyle lütfen.

Beşinci Derin Nefeste, Rabbim senden başka kimseden beklenti içinde olmamayı, kullarından beklentisizliğin huzuru ile dolmayı bana nasip eyle.

Altıncı derin nefeste, Rabbim hayat yolculuğumda senin istediğin bir kul olmam da bana yardımcı ol lütfen, yapma dediklerini yapmayan yap dediklerini yapan bir kul olmam için Kuran’ı, Kuran Caddesi olan Sırat’ı anlamayı bu caddede yürümeyi bana ve hak edenlere nasip eyle lütfen.

Yedinci Derin Nefes- Bu sır sadece hak eden sözlü ve Yazılı Analiz yaptıranların ve onların Yıldız Haritaları analizlerine göre açıklanacaktır)

 

İTİKAF VE DOĞUM HARİTASI

Burcu, Yükseleni, stelyumu, ay burcu veya 12. Evi Oğlak olanlar önümüzdeki iki sene boyunca itikafa en fazla önem vermesi gereken kişiler. Oğlaklar satürn’ün etkisiyle en fazla sıkıntı yaşamakta olan burç şu anda. Ayrıca Boğaların 3. Dekanı, Başakların 2. Dekanında doğanlarda ciddi sınavları olabilir. Onlarda İtikâfa önem vermeliler ve zorlu süreçleri atlatmalılar.

İslamAstrolojisi

Yıldızname Analizleri

Doğum haritası

Transit Analizler

Sevilenle Uyum Analizleri

El İçi Analizleri

İsim Analizleri

İLETİŞİM ve Danışma Hattı: 05320557520 whatsapptan mesaj atınız size dönelim…

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir