Geri

AY (MOON)

“Şüphesiz sizin Rabbiniz, gökleri ve yeri altı gün içinde (altı evrede) yaratan ve Arş’a kurulan, geceyi, kendisini dur- madan takip eden gündüze katan, güneşi, ayı ve bütün yıldızları da buyruğuna tabi olarak yaratan Allah’tır. Dikkat edin, yaratmak da, emretmek de yalnız O’na mahsustur. Âlemlerin Rabbi olan Allah’ın şanı yücedir.” Araf Suresi 54

Ay, dünyanın uydusu ve Dünyaya en yakın olan Astrolojik unsurdur. İnsanı en fazla etkileyen günlük Astrolojik gökyüzü Raporunun hazırlanmasında ki en önemli faktördür. Yengeç burcunun yöneticisidir. Pazartesi gününe isim veren Sümerlerin orjinalde Pazartesine söyledikleri AYGÜNÜ’dür. Birçok dilde de böyledir ( Montag, Moonday Maandag vb). Aslında Pazrtesinin Türkçedeki ismi de AYGÜNÜ olmalıdır. Ay dolunay ve Yeni ay olarak her ay iki önemli harekette bulunur ve bu bir çok doğa olayını da etkiler. Mesela yeryüzünde denizlerin kabarması gelgit olayları Ay yüzündendir. Ay aynı zamanda kadınlarda adet dönemlerini de etkiler. Özellikle Yengeç Balık burçları AY’ın dolunay olmasından etkilenirler ve her ayın dolun ayını dikkatle takip etmeliler ve asla gerilimler içinde kırıcı sözler söylememeliler etraflarına. Dolunay üzerinden yüzlerce Kurt-adam hikayesi ve filmi yapılmıştır. Ay aynı zamanda Duygu burcunu da oluşturmaktadır ve doğum haritalarında en öncelikli bakılan ve insanı anlama ve çözümlemede en önemli astrolojik kriterlerden sayılmıştır. Ay, aynı zamanda Hilal olarak İslamın da simgesidir ve İslam Takviminde zaman Ay ile ölçülür ve hala Türkçede 30-31 günlük Gregoryan takvimlerinde bile eskinin alışkanlığı AY diye söylenmektedir. İşin tuhaf tarafı Almanca İngilizce ve Hollandaca gibi dillerde de AY kelimesinden türeme olarak ( Month, Monat, Maand etc denmektedir). Ay haritada duygularımızı ifade eder ve ellerde ise AY tepesi, Kalp Çizgisi ve Serçe parmağının incelenmesi ile Doğum Haritasında AY’ın konum ve durumunun incelenmesi aynışeydir. Çünkü eller insanın doğum haritası gibidir. KABE’de AY Kabe’nin Güney Köşesi be bu köşeye en yakın üçte birlik duvar ile temsil edilir. Kabe’nin Güney tarafında en çok su okyanuslar bulunduğu içinde AY bu yönün en önemli unsurdur. AY, klasik standart astrolojide kişinin annesine yaklaşımı olarak irdelenir. Bunun nedeni Kabe’nin güneyinin de Okyanus olması, Hac ibadetini simgelemesidir, çünkü Anne Arapça’da UM demek, Okyanuslar UMMAN, demek, Ümmet ise UMMAH demek ve hepsi ANNE kökü olan UM dan gelmektedir ve Sami Hami dillerinin çoğunda Ay Moon, Monat gibi baş harfi analığı simgeleyen M dir. Yoga’da “OM” diye söylenen sözde M harfi uzatılır ve bu bilmeden Anneliğe anneye duyulan güvene ve iç huzura yol açar. Ay, aynı zamanda Türkçe isimlerde en çok kullanılan heceyi de oluşturur. Tipik olarak Yengeç burcu olan insanlara verilebilecek yansıtma ismidir. (Dengeleme İsmi değil). ( Devamı Kitaplarımızda)

( İslami Astroloji, Ellerimizin Dili ve Şahitliği, Kabe’nin Hayat Şifreleri adlı kitaplarımızdan alıntılar içerir. Kaynak belirtilerek paylaşılabilir. Aksi durumlarda Fsek geçerlidir)

05320557520 whatsapp bilgi mesaj hattı