Geri

GÜNEŞ ve İslami Astroloji’de Anlamı

Güneş, Aslan burcunun Yıldızıdır. Aslan burcu haricinde hiçbir burcun yöneticisi değildir. Güneş, Güneş Sistemi içinde merkezdedir ve orta büyüklükte bir yıldız olarak kabul edilir.. Güneş dünyanın tüm iklimini etkiler, onun varlığı vesilesiyle hayat oluşmaktadır ve Dört Elementten Ateş’in Yıldızıdır. Güneşten gelen ışınlar sayesinde bitkiler fotosentez yaparlar dünyada Oksijen oluşmasına neden olur. Gece kaybolmasıyla dünyada hayat durur ve insanlar uykuya dalar, Güneş’in doğmasıyla insanlar sabahın ilk saatleriyle rızkının peşine düşer ve çalışma hayatı başlar, öğlen saatlerinde dünyaya en dik ışınlarını yollar o saatte yarım saat uyumak insanda zindelik oluşturur, güneşin batarken uyunması son derece tehlikelidir ve ciddi baş ağrısı yapar ve İslam inancında o saatte asla uyunmaz. Güneşte bol miktarda Hidrojen helyum’a dönüşerek ateş çıkar, herhangi birşeyin yanmasıyla ortaya çıkan bir enerji değil nükleer bir enerjidir ortaya çıkan ve son derece devasa bir enerjidir bu. Dünyada ki tüm fosil yakıtlar yansa ancak Güneşin 3 günlük enerjisine eşit olabilir.

Güneş Kuran’da Şems adında bir Ayete de isim vermiştir. Güneş, İslam dünya görüşünde Allahın en önemli işaretlerindendir. Güneş bir çok inanışta tanrı olarak kabul edilmiş ve sembolleri antik çağlarda bu amaçla kullanılmıştır. Hz İbrahim “Güneş Tanrım olabilir mi?” iye sorgulamış ama Güneş gece kaybolduğunda ilah olamayacağına karar vermiş. Bu sorgulamalar sonunda Allah’ı düşünerek bulmuştur.

Astroloji de şimdiye kadar hep doğduğumuz zaman Güneş hangi burçtaysa burcumuzu hep o zannettik, bu sadece Güneş burcumuz oysa, diğer gezegenlerin konumları hangi burçta oldukları da çok önemli. Zira 5 gezegen Güneş burcunuz dışında bir burçta toplanmışsa siz daha çok o gezegenlerin bulunduğu burcun özelliklerini ve konumsal yorumlarını taşırsınız. Güneş, elbette en önemli unsurdur fakat her şey değildir. Güneş diğer gezegen ve unsurlara göre tüm Zodyak analizinde %25 – 30 civarında bir etkiye sahiptir.

Pazar günü Sümerlerce Güneş Günü olarak kabul edilmiş ve isimlendirilmişdir ve birçok dilde de (Sunday, Zontag vb) bu şekilde tercüme edilmiştir. Pazar bu nedenle Aslan burcunun günüdür ve rengi Beyaz’dır. Güneş’in 12 ay içinde ki temsiliyeti Gregoryan takvimde Ağustostur. İslami Takvimde ise Tandır yeri, Fırın anlamına gelen RAMAZAN’dır. Güneşin temsil ettiği ibadet Oruç’tur. Temsil edildiği Kıta Afrika ve dünyanın en sıcak yeri olan Sahara Çölüdür. Kabe’de ise KAbe’nin Batısında yerini alır. Güneşi temsil eden Melek Kıyameti ve ateşi getirecek olan İsrafil’dir. Güneşin temsil ettiği Kitap Kuran-ı Kerimdir çünkü Kuran ilk defa Pazar gününü Pazartesine bağlayan gece yarısı gece saat 12’de Hıra Mağarasında bulunan peygambere saat 02:19 da gelmeye başladı. Takvimler o zaman Kuran 13 Ağustos 610 Miladi yılını, İslam takviminde Hicretten 12 sene önce Ramazan’ın 14’ünde, Yahudi Takviminde de AV ayının 15. günü 4370 yılında dünyaya gelmeye başladı.

Ramazan ve Ağustos ayının aynı döneme gelmesi gerçek bir mucizedir gelişinde çünkü Ramazan ve Ağustos aynı karakterde farklı takvim aylarıdır ve Kuran rahmet olarak insana Kıyamet gelmeden ateşe girmeden önce arınması için yardımcı bir kitap olmuştur. Bu aynı zamanda aydınlanma meselesidir ve aydınlanma Güneş’in İslami Astrolojide işaret ettiği Kuran ile ve onun gelmeye başladığı Ağustos ve Ramazan ayı ile start aldı. St ile başlayan keimeler İngilizce ve diğer cermen dillerinde Latincede durmayı dabelirtir. Bazen başalayabilmek için önce bir durmanız gerekir. Start öyle bir kelimedir, başlamadan önce durmanızı işaret eder, Güneş bu nedenle akşam namazının saati 5. ev olan Aslan burcunun doğal evinde temsil edilir ve sabah doğmak için 5. evde durması gerekmektedir. 5. ev akşam namazı saati ve kıyametin saatidir Güneşin patlayacağı zamandır (Kıyamet Kabe üzerinde akşam vaktindeyken gerçekleşeceğine inanıldığı için akşam namazında farz önce ve hızlı kılınır. Bu rivayetin amacı Müslümanları dünyanın geçici HESABIN gerçek olduğunu anlatmak amacıyladır. Bu Fatiha suresinde Maliki Yewmiddin Ayetiyle ve uyarmasıyla uyumludur).

Güneş burcu doğum haritalarında önemli bir unsurdur ama her şey demek değildir.

( Bu yazı İslami Astroloji Kitabımızdan ve Kabe’nin Hayat Şifrelerinden alıntılar içermektedir. Kaynak belirtilerek alıntılanabilir ama asla kendisininmiş gibi gösterenlere karşı FSEK kanunlarını hatırlatmamıza gerek yok)

 

05320557520 whatsapp bilgi mesaj hattı